Dansk hæmatologisk selskabs databaseudvalg

Vedtægter for databaseudvalget

Paw Jensen - Formand
Judit Jørgensen 
Peter Brown   
Niels Abildgaard  
Dorthe Rønnov-Jessen 
Sofia Kynnesen (Kompetencecenter)

DRG-udvalget

Lene Meldgaard Knudsen (formand) 
Hanne Vestergaard

Speciallæge Kursus Udvalget (SKU)

Ida Blok Sillesen
Mikael Frederiksen
Duruta Weber 

DHS Palliativt udvalg:

Bestyrelse:
Stine N Clemmensen (formand), Rigshospitalet
Laura Mors Haunstrup (næstformand), Ålborg
Katrine Nielsen (kasserer), Århus
Elisabeth P Cramer (Sekretær), Rigshospitalet
Louise Hur Hannig, Odense
Maja Hinge, Vejle
Morten Saaby, Holstebro
Therese Lassen, Herlev
Kristoffer Marså, repræsentant fra Dansk Selskab for Palliativ Medicin

Hæmatologisk fælles DMCG

Vedtægter for Hæmatologisk Fælles DMCG

Paw Jensen (formand)
Judit M Jørgensen (DLG)
Niels Abildgaard (DMSG)
Claus Marcher (ALG)
Dorthe Rønnov-Jessen (DSKMS)
Peter Brown (formand for Hæmatologisk Fællesdatabase)

PNH-udvalget

Bendt Nielsen
Ulrik Overgaard
Ilse Christiansen
Andreas Glenthøj
Henrik Frederiksen

Rekommandationsudvalget for allogene transplantationer

Kommissorium

Henrik Sengeløv (Formand)
Bendt Nielsen
Lene Meldgaard Knudsen
Ilse Christiansen
Jan Nørgaard
Carsten Heilmann
Morten Krogh-Jensen
Henrik Hasle
Gitte Olesen
Niels Smedegaard Andersen
Jette Gørløv Sønderskov 
Thomas Stauffer Larsen
Lone Smidstrup Friis
Lars Munksgaard
Jesper Stentoft
Jacob Haaber

Det nationale udvalg for stamcellemobilisering/høst og autolog stamcelletransplantation

Jette Sønderskov Gørløv (Hæmatologisk afd., Rigshospitalet)
Anne Fischer-Nielsen (Klinisk Immunologisk, Rigshospitalet)
Eva Kannik Haastrup (Klinisk Immunologisk, Rigshospitalet)
Pär Lars Josefsson (Hæmatologisk afd., Herlev)
Pernille Andersen (Sekretær, Klinisk Immunologisk afd., Herlev)
Per Boye Hansen (Hæmatologisk afd., Roskilde Sygehus)
Susanne Gjørup Sækmose (Klinisk Immunologisk afd., Næstved)
Thomas Stauffer Larsen (Formand, Hæmatologisk afd., OUH)
Christian Nielsen (Klinisk Immunologisk afd., OUH)
Michael Thorsgaard (Hæmatologisk afd., Århus)
Caroline Juhl-Christensen (Klinisk Immunologisk afd., Århus)
Betina Samuelsen Sørensen (Klinisk Immunologisk afd., Århus)
Ilse Christiansen (Hæmatologisk afd., Ålborg)
John Bæch (Klinisk Immunologisk afd., Ålborg)

Uddannelsesudvalg

 Kommissorium

Eva Funding (Rigshospitalet) (Formand, hovedkursusleder)
Ilse Christiansen (Aalborg)
Jørn Starklint (Holstebro og DHS-repræsentant)
Judit Meszaros Jørgensen (Aarhus)
Gabriela-Felicia Stein (Vejle)
Eva Funding (Rigshospitalet)
Per Trøllund Pedersen (Esbjerg)
Mikkel Helleberg Dorff (Roskilde)
Mette Borg Clausen (Herlev)
Torben Plesner (Vejle)
Kristina Buchardi Nielsen (Sekretær, Yngre læge repræsentant i Region Nord, sekretær for UUV)
Maria Torp Larsen (Yngre læge repræsentant Region Øst)
Bente Arboe (YL-suppleant fra Region Øst)
Sarah Farmer, (Yngre læge repræsentant i Region Syd)
Lene Østergaard Jepsen (YL-suppleant fra Region Syd)

Dansk Lymfom Gruppe (DLG)

Bestyrelsen består af:
Judit Jørgensen (formand)
Christian Poulsen (sekretær)
Michael Pedersen (kasserer)
Pär Josefsson
Jørn starklint
Jacob Madsen
Thomas Stauffer
Michael Roost Clausen
Peter Kamper
Erik Clasen-Linde (repræsentant for Dansk Patologi Selskab)

Akut Leukæmi Gruppen (ALG)

Forretningsudvalget består af:
Claus Marcher (formand)
Andreas Glenthøj (sekretær)
Lone Smidstrup Friis
Hans Ommen
Kim Theilgaard Mönch
Peter Møller
Mette Holm
Marianne Tang Severinsen
Birgitte Preiss
Mette klarskov Andersen
Claudia Schöllkopf
Henrik Frederiksen (suppleant)

Dansk Myelomatose Studiegruppe (DMSG)

Bestyrelsen består af:
Niels Abildgaard (formand)
Niels Frost (sekretær)
Henrik Gregersen (kasserer)
Robert Schou Pedersen
Torben Plesner
Per Trøllund Pedersen
Niels Emil Hermansen
Carsten Helleberg
Morten Salomo
Manuela Teodorescu (suppleant)
Jørn Starklint (suppleant)
Anja Klostergaard (suppleant)
Maja Hinge (suppleant)
Thomas Lund (suppleant)
Bo Amdi (suppleant)
Lene Meldgaard Knudsen (suppleant)
Annette Vangsted (suppleant)
Andrietta Dessau Arp (suppleant)

Dansk Studiegruppe for Kroniske Myeloide Sygdomme. (DSKMS)

Bestyrelsen består af:
Dorthe Rønnov-Jessen (formand)
Christen Lykkegaard Andersen (sekretær)
Andreja Dimitrijevic
Morten Saaby Steffensen
Lene Udby
Niels Pallisgaard
Mette Borg Clausen
Gitte Madsen
Marie Fredslund Breinøe
Maria Bak (suppleant)
Trine Alma Knudsen (suppleant)

Dansk Studiegruppe for Benign Hæmatologi (DSBH)

Bestyrelsen består af:
Sif Gudbrandsdottir (formand)
Andreas Glenthøj (kasserer)
Henrik Frederiksen
Eva Leinøe
Ole Birger Pedersen
Ulrik Overgaard
Peter-Diedrich Jensen
Mikkel Helleberg Dorff
Dorthe Rønnov-Jessen

Yngre Hæmatologer (YH)

Bestyrelsen består af:
Agoston Gyula Szabo (formand)
Mette Dahl
Casper Standholdt
Mette KathrIne Nygaard
Simon Husby
Kristina Buchardi Nielsen